Obsesja kropek

Obsesja kropek

Retrospektywna wystawa Yayoli Kusamy w Martin Gropius Bau to miał być nasz kulturalny gwóźdź programu tego lata, ale niestety nie ma już na nią biletów!! Możemy sobie tylko pluć w brodę, że nie kupiliśmy ich miesiąc czy nawet dwa miesiące temu, bo Kusama to przecież artystka na topie topów!!! Żeby obejrzeć jej wystawę „Infinite Obsession” w Meksyku w 2015 roku, dwa miliony ludzi nocowały pod gołym niebem. W tym samym roku 86-letnia Yayoi Kusama została okrzyknięta przez „The Art Newspaper” najpopularniejszą artystką na świecie. W listopadzie 2016 roku w gabinecie figur woskowych Madame Tussaud w Hongkongu otwarto „pierwszą strefę sztuki” – figura Kusamy przysiadła w pomieszczeniu o żółtych ścianach pomalowanych w wielkie czarne kropki (zdjęcie powyżej). Całość nawiązuje do balonowej instalacji artystki „Obsesja kropek” z 2000 roku.

Na znikome  pocieszenie filmik z wystawy

i link do mojego tekstu o artystce w WO  https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53662,21151809,yayoi-kusama-rozwiazla-krolowa-hipisow.html

To Yayoi Kusama proponowała prezydentowi Nixonowi seks w zamian za wycofanie wojska z Wietnamu, a na tzw. festiwalach ciał setki ludzi w euforii zrzucały ciuchy, żeby mogła malować kropki na nagich ciałach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *