Książkę robi się jak sweter

Książkę robi się jak sweter

Bohdan Butenko to potrafił robić książki! Oto krótka lekcja mistrza: Zawsze powtarzam, że w książce nie ma stron lepszych i gorszych, podobnie jak w udzierganym swetrze, z którego nie można nic wyjąć, bo reszta się spruje. Kiedy opracowuję książkę, zajmuję się jej całością, chwytam wszystkie ogniwa. Liczy się dla mnie każdy szczegół, wyzwaniem staje się każda kolejna strona, każda rozkładówka, od pierwszej do czwartej strony okładki. Nic dodać, nic ująć. Trzeba tylko wybrać się na wystawę Butenki w Płockiej Galerii Sztuki.

Nam ta wystawa trafiła się jak ślepej kurze ziarno: pojechaliśmy do Płockiej Galerii Sztuki z wizytą roboczą, bo na grudzień zaplanowana jest tutaj wystawa Katarzyny Karpowicz. Już sam fakt, ze Galeria mieści się w budynku dawnej mykwy chłodził ciała (temp. na zewnątrz 33 st.) i rozpalał umysły (żydowskie motywy stale przewijają się w obrazach Kasi. Super fachowa rozmowa z Laurą Dyczko, szefową Działu Wystawienniczego, dała nam do myślenia, a bonusem była ta cudownie sentymentalna wystawa Czterdzieści książek zrobionych jak sweter. Niemal przy każdej planszy któreś z nas pytało „pamiętasz?”, „czytałeś/czytałaś”. Wielka przyjemność gwarantowana.

Lekcja nr 2: Książka jest dialogiem ilustratora z autorem. Ich światy wcale nie muszą być identyczne. Ilustrator może zaproponować nawet coś odmiennego, jakby w równoległej rzeczywistości, ale nie może odejść od tekstu całkowicie. A z kolei czytelnik ma okazję, by śledzić ów dialog, komentować, a nawet zaproponować jeszcze inny wariant. Książka to rozmowa trzech przynajmniej osób.

Czterdzieści książek zrobionych jak sweter. Opracował graficznie Bohdan Butenko

kuratorka wystawy  Monika Chrabąszcz-Tarkowska

Płocka Galeria Sztuki

wystawa czynna do 28.08.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *