Krajobraz stołu

Krajobraz stołu

Nie mogliśmy wczoraj być na wernisażu retrospektywnej wystawy Marka Cecuły w IWP, więc chociaż dzisiaj rano miła chwila spotkania z projektantem.

Dorobek 50 lat w zawodzie zaprezentowany został w nadzwyczaj skromnej, wręcz spartańskiej, aranżacji. Z jednej strony szkoda, bo Cecuła zasługuje na wiele i jeszcze więcej. Z drugiej strony, i tak dobrze zobaczyć jego projekty dla przemysłu i obiekty artystyczne w jednym miejscu. Dla nas odkryciem były niektóre prace z Nowego Jorku, m.in. zestaw do sake – przezierny jak cienki, kolorowy papierek, a w dotyku łudząco przypominający szkło. Ażurowy obiekt na zdjęciu nr 1, inspirowany jest światową pandemią Covid-19. Refleksja wypowiedziana w porcelanie.

„Zawsze fascynowało mnie, że z porcelany można zrobić i przedmiot użytkowy, i dzieło sztuki dekoracyjnej – mówi Marek Cecuła w naszej rozmowie w książce Dom polski. Meblościanka z pikasami – Ten sam talerz może mieć dwa oblicza – na stole to jest produkt, a na ścianie sztuka.
Do tej pory korzystam z tej dwoistości zastosowania porcelany. My, projektanci, przemycamy w naczyniach codziennego użytku aluzje do sztuki współczesnej, albo wręcz traktujemy naczynie jako formę artystyczną, rzeźbę użytkową, nawiązującą na przykład do art déco. Na ćmielowski serwis porcelanowy nakładamy dekorację inspirowaną malarstwem abstrakcyjnym Pollocka i nagle sztuka wjeżdża na stół. Przez projektowanie rzeczy domowego użytku można ludziom przybliżać sztukę”.

Marek Cecuła. Współczesna Porcelana 1970 – 2021

Instytut Wzornictwa Przemysłowego, do 31. 08. 2021

link do rozmowy z Markiem Cecułą dla WO TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *