Malarz. Mentor. Mag

Malarz. Mentor. Mag


Otto Müller – świetny malarz, jeszcze lepszy grafik. A do tego pedagog, mentor, mistrz, który wywarł wpływ na wielu artystów (nawet na Jana Cybisa, co było dla nas sporym zaskoczeniem). Otto Müller – charyzmatyczny, mocny, niezależny, uosabiający ideał wolnego artysty, był dla młodzieży niedoścignionym wzorem.Wystawa w Hamburger Bahnhof w Berlinie prezentuje przekrojowo twórczość Müllera oraz pokazuje środowiska artystyczne Wrocławia i Berlina, bada związki pomiędzy sztuką niemieckich i polskich artystów (pojawia się tu nawet Witkacy). Otto Müller urodził się w 1874 roku w Lubawce, zmarł w 1930 w Obornikach Śląskich. Był przybranym synem siostry Roberta Hauptmanna, ojca dramaturga Gerharta Hauptmanna. Litografii uczył się w studiu reklamowym w Görlitz, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, a następnie w pracowni Franza Stucka w Monachium. W 1910 roku dołączył do ekspresjonistycznej grupy Die Brücke, ale od kolegów malarzy odróżniał się łagodnym i lirycznym stylem, co trochę zbliża go do Gauguina.

Zafascynowany sztuką egipską, najczęściej malował nagie postaci (jeden z wyróżników; silny, ekspresjonistyczny kontur) w idyllicznym pejzażu (kolejny wyróżnik: stonowana kolorystyka, ulubione żółcie, brązy, zielenie, zszarzałe niebieskości). Przez ponad dziesięć lat wykładał w Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła we Wrocławiu, wówczas – wiadomo, Breslau, która w latach 20. należała do czołówki postępowych szkół artystycznych w Europie. Podziw i szacunek, jakim go tu darzono, przetrwał do czasów powojennych, a jego sztuka oraz wpływ jaki wywarł na studentów, i nie tylko, stanowi swego rodzaju rozdział polsko-niemieckiej historii sztuki.

Wystawa Malarz. Mentor. Mag. Otto Müller a środowisko artystyczne Wrocławia w Neue Galerie w Hamburger Banhof w Berlinie można oglądać do 13 marca 2019.
Polska odsłona wystawy: kwiecień – czerwiec 2019 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
foty: Maciek Czyński (dzięki!)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *