Chce mi się palić

Chce mi się palić

Ponad tydzień minął od  otwarcia  pierwszego w Polsce laboratorium ulicy MIASTOPROJEKT w ramach 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH w Studio BWA we Wrocławiu. Nawet upał nie ostudził entuzjazmu artystów i zwiedzających. Impreza była super. Nowa przestrzeń w starej kamienicy jest naprawdę fajna. Promocyjnie, ale nie na wyrost, Studio BWA reklamuje, że to „przestrzeń do pracy, nauki i relaksu w laboratorium ulicy MIASTOPROJEKT”.

wroclove-6

wroclove-5

I w tej przestrzenie można teraz oglądać wystawę  Hate is reality. Kuratorzy pytają: Czy przemoc może być wizualna? Czy przemoc jest wyłącznie negatywna? A może jak twierdzi architekt i urbanista Krzysztof Nawratek istnieje zjawisko dobrej przemoc w przestrzeni miejskiej? Czy może zatem stanowić siłę twórczą lub artystyczną retorykę? Kiedy wrażliwość zamienia się w przemoc? I wreszcie, jak rodzi się przemoc w mieście, jakie formy przybiera i jakie kulturowe znaczenie mają liczne działania miejskiej partyzantki?

Kama Sokolnikca Krzyki

Kama Sokolnicka Krzyki

Artyści (Krystian Truth Czaplicki, Karolina Freino, Piotr Kmita, Paweł Kowzan, Piotr Skiba, Zbiok Czajkowski, Kama Sokolnicka, Karolina Zajączkowska) odpowiadają tak, że wystawa staje się ciekawą opowieścią o  wrażliwości, odwadze, sprzeciwie oraz przede wszystkim o sztuce jak o metodzie wyzwolenia.wroclove-4

Oczywiście tutaj sztuka wychodzi w miejską przestrzeń, konkretnie w przestrzeń podwórka. No i najlepsze, co można było robić stojąc na podwórku przy Ruskiej to gadać, słuchać muzyki i jarać, bo muralowa instalacja Kooperatywa Siewców Tytoniu bardzo do tego zachęcała. Tekst towarzysząco – objaśniający taki, że jak nic musieli coś palić.

wroclove-2

 

Hate is reality, do 31.08.2014

Kuratorzy: Joanna Stembalska, Zbiok Czajkowski

Autorzy instalacji: Stach Szumski, Joanna Synowiec

Kuratorka: Joanna Kobyłt

 

2 komentarze

  1. Atram

    Bardzo ciekawy blog. Mnóstwo fajnych informacji!
    Jeśli mogę, chciałabym podsunąć newsa – otóż Tetiana Galitsyna – ta, która wygrała Mam Talent rok temu, wróciła do Polski i aktywnie działa w stolicy. Zakłada szkołę artystyczną w centrum i oferuje mnóstwo interesujących kursów. Ciekawe czy odniesie kolejny sukces. Podrzucam link do facebooka https://www.facebook.com/galitsyna.art.school?fref=ts
    Jeszcze raz ukłony za bloga 🙂

  2. Małgorzata Czyńska

    Wielkie dzięki za miłe słowa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *