Architektura z niebieskich książek

Architektura z niebieskich książek

Komplet czterech zeszytów Blaue Bücher powinien stać na półce u każdego fana architektury modernizmu. Te książki, nazwane tak od charakterystycznej niebieskiej okładki, popularyzowały, pokazywały i omawiały przemiany w architekturze początku XX wieku. W swoim czasie wydawane były w dużych nakładach i dzisiaj są nadal dostępne na internetowych aukcjach. Pomysłodawcą i wydawcą niebieskich książek był Walter Müller-Wulckow, wybitny niemiecki krytyk architektury w latach 20. Zajmował się również fotografowaniem interesujących obiektów. W Blaue Bücher publikowano także zdjęcia innych znanych fotografików, jak Arthur Köster, Hugo Schmölz czy Lucia Moholy. Fotografowali dokonania gigantów modernizmu, m.in. Waltera Gropiusa, Ericha Mendelsohna, Petera Behrensa i wielu innych spośród ponad trzystu architektów, z którymi korespondował wydawca.

Kohlebunker,_Henschel_&_Sohn,_Kassel,_1917,_Architekt_Curt_von_Brocke,_Fotograf_unbekannt,_Landesmuseum_Oldenburg

Zdjęcia i niebieskie książeczki można teraz zobaczyć na wystawie Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Wystawa bdb! Szkoda tylko, że Muzeum Architektury nie pofatygowało się specjalnie i niestety nie można dostać nawet pół ulotki na temat ekspozycji. Katalogu też nie było. Podobno jakieś wydawnictwo towarzyszące wystawie jest. Podobno nawet tylko po niemiecku. Tak przynajmniej poinformowali nas pracownicy ochrony. Na miejscu jednak nic nie było, bo przyszliśmy w sobotę. No a kto to przychodzi na wystawę w weekend. Czyli plus za wystawę, minus za całą resztę.

Klose-Hof_(Volkswohnhaus),_Wien_1924-25,_Architekt_Josef_Hoffmann,_Fotograf_Julius_Scherb,_Landesmuseum_Oldenburg

 

Nowa sztuka budowania! Architektura modernizmu w fotografii i książce.

Muzeum Architektury we Wrocławiu, do 14. 09. 2014

Archiwum całej kolekcji fotografii znajduje się Landesmuseum für Kunst und Kulturgeschichte w Oldenburgu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *