Nowocześni w mieście Łodzi

Nowocześni w mieście Łodzi

Już jutro w łódzkim ms2 otwarcie wystawy „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”. Po cudownych „Korespondencjach” jest na co czekać. Warto zaplanować wyjazd do Łodzi, bo gdzie znajdziemy najlepszą kolekcję XX-wiecznych awangard, jeśli nie w mieście Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. To oni, razem z Henrykiem Stażewskim oraz poetami  Janem Brzękowskim i Julianem Przybosiem, wymarzyli sobie, a nastepnie zgromadzili słynną kolekcję grupy „a.r.”. Historia toczy się dalej, sztuka toczy się dalej, a Muzeum Sztuki w Łodzi nadal gromadzi prace nowocześników i w kolejnych odsłonach pokazuje nam i kolekcje grupy „a.r.” i dokonania nastepnych pokoleń artystów. Zgodnie z zapowiedzią nie będzie nudy chronologii, za to świeże spojrzenie na sztukę XX i XXI wieku w kontekście takich zagadnień, jak kapitał, maszyna, miasto, postep, eksperyment, emancypacja itd. Obok klasyków pierwszego pokolenia awangardy – Maxa Ernsta, Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Kurta Schwittersa, Kazimierza Podsadeckiego, Enrico Prampoliniego, Janusza Marii Brzeskiego, Teresy Żarnower, Mieczysława Szczuki, zobaczymy prace współczensych artystów m.in.: Włodzimierza Borowskiego, Dereka Boshiera, Christiana Boltanskiego, Josepha Beuysa, Bridget Riley, Aliny Szapocznikow, Ewy Partum, Krzysztofa Wodiczki, Edwarda Krasińskiego, Alego Kazmy, Barbary Hammer, Agnieszki Kalinowskiej, Zofii Kulik, Jadwigi Maziarskiej, Erny Rosenstein, Jadwigi Sawickej, Ahlam Shibli, Mladena Stilivovića, Mony Vătămanu & Florin Tudor, Haegue Yang, Konrada Smoleńskiego, Cezarego Bodzianowskiego, Liama Gillicka, Zbigniewa Libery, Artura Żmijewskiego, Julity Wójcik, Antje Majewski czy Allana Sekuly.

To na razie tylko zajawka wystawy, zaproszenie. Na pewno niebawem pokażemy obszerną relację z ms2. Póki co obejrzyjcie na fejsie filmik pokazujący, że malarz i teoretyk sztuki Władysław Strzemiński był także dizajnerem.

„Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”, ms2, Łódź

zespół kuratorski pod kierunkiem Jarosława Suchana: Aleksandra Jach, Paulina Kurc-Maj, Maria Morzuch, Anna Saciuk-Gąsowska, Joanna Sokołowska, Katarzyna Słoboda, Magdalena Ziółkowska.

od 24.01. 2014

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *