Nie tylko pukle

Nie tylko pukle

W Lokalu 30 świetna wystawa Ewy Juszkiewicz. To, co Ewa robi od jakiś dwóch lat przyciąga uwagę. Cały czas obraca się w temacie portretu, ale po serii turpistycznych przedstawień, przestała pokazywać to, na czym w sumie portret się zasadza – twarze. W wywiadzie do druku towarzyszącego najnowszej wystawie wyjaśnia: „W pewnym momencie poczułam się zmęczona powtarzaniem motywu ludzkiej twarzy, zaczęłam szukać form, zjawisk wystepujących w naturze, które mogą zastąpić twarz. Tradycyjnie pojmowany portret zaczęłam poddawać róznego rodzaju transformacjom, badać efekty takich zabiegów, jak przeobrażenie wizerunku w abstrakcyjną formę, przyjmowanie zwierzęcych cech, zastąpienie twarzy maską, zintegrowanie z otoczeniem lub całkowite jej wymazanie. Ciekawiło mnie jak postrzegamy ciało pozbawione twarzy i czy w takiej sytuacji nadal jest ono postrzegane jako ludzka postać. Silne oddziaływanie miały na mnie fotografie Phyllis Galembo, kostiumy Nicka Cave`a, projekty Iris van Harpen czy Bernhardta Willhelma”.

ewa-juszkiewicz-lokal-30Zamiast lśniacych oczu, ust, zaróżowionych policzków, są pukle włosów, narośla grzybów, skamielin. Efekt jest dwuznaczny, niepokojący, przy niektórych pracach nawet odpychający. Pojawia sie pytanie czy to właściwie jeszcze są portrety? Czuć echo działań surrealistów. Ewa bierze na warsztat znane z historii sztuki wizerunki kobiet i zaczyna dyskusję z konkretnym dziełem, szerzej – z tradycją portretu. Co zostanie, gdy zabierze twarz? Koronki, tafty, aksamity, szlachetne kamienie pierścionków, bransolet, naszyjników. Bo efekt niepokoju podbija jeszcze mistrzowski warsztat artystki, która kopiuje dzieła poprzedników. Jest w tym naprawde dobra!

ewa-juszkiewicz

Ten niewielkiego formatu (wybaczcie słabe zdjęcie) portret powyżej to absolutny hit wystawy. Bardziej intymny od pozostałych, a zwraca uwagę. Artystka deklaruje, że ma teraz ochotę na serię takich właśnie niewielkich obrazów.

ewa-juszkiewicz

Ewa Juszkiewicz „Pukle”

wystawa czynna do 25 stycznia 2014, Lokal 30, Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *