Edukacja panien w domu

Edukacja panien w domu

Litografia Vanessy Bell Klasa z 1937 r. Trochę a propos nauczania, które ma teraz miejsce w wielu domach.

W latach trzydziestych XX w. marchand Robert Wellington z Zwemmer Gallery w Londynie zlecił kilku artystom wykonanie grafik, które miały być dostępne w umiarkowanej cenie dla szkół. Ach, gdyby dzisiaj ktoś tak pomyślał o wprowadzeniu dobrej sztuki do polskich szkół…

Mój tekst o Vanessie Bell, Nessie, siostrze Virginii Woolf, i o sztuce i szalonym życiu artystów z Grupy Bloomsbury tutaj.

Mały wyimek:

Kiedy w 1935 roku znany francuski malarz fowista Segonzac wygłosił opinię, że Vanessa Bell jest najlepszą angielską malarką, Virginia Woolf nie kryła zazdrości. Już dziewięć lat wcześniej, po pierwszej wystawie Stowarzyszenia Londyńskich Artystów, która zapoczątkowała sławę Vanessy, pisała do siostry: 'Twój malarski geniusz, choć większy, niżbym sobie tego życzyła, mimo wszystko opromienia mój. Chodzi mi o to, że ludzie będą mówić: Jakaż to zdolna para! Cóż, byłoby przyjemniej, gdyby mówili: Virginia miała wszelkie zdolności, a poczciwa Nessa to taka domatorka. Lecz niestety! Teraz już nigdy tak nie powiedzą’.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *