Czekając na Marinę

Czekając na Marinę

Odkąd w 2010 roku ponad 750 ludzi ustawiło się w kolejce do nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, by wziąć udział w trwającym 700 godzin performansie Mariny Abramović – usiąść naprzeciw niej i nawiązać milczące porozumienie, szeroka publiczność już wie, że to wybitna artystka ikona performansu.  Jej sposób działania na scenie artystycznej, jej życiowe wybory, jej biografia są tematem wspomnieniowej książki „Pokonać mur”, która ukazała si w Polsce w ubiegłym roku i świetnie przygotowała grunt do zbliżającej się wystawy w CSW w Toruniu.

Czekając na Marinę mamy przyjemność zaprezentować obrazy XY Anki Mierzejewskiej. To swoisty hołd złożony Abramović – jej portrety i płótna inspirowane konkretnymi performansami, jak Rytm 0, kiedy na stole w galerii położyła 72 przedmioty (m.in. szminkę, igły, nożyczki, perfumy, nóż do mięsa), a publiczność miała ją nimi potraktować, albo Energia spoczynkowa, kiedy trzymała łuk, a Ulay napinał cięciwę ze strzałą wymierzoną w jej pierś. To było ćwiczenie z zaufania.

Lekcja Mariny – pasja, napięcie, oddanie sztuce, to wszystko od lat jest obecne w działaniach artystycznych Anki Mierzejewskiej.

Marina Abramović. Do czysta/The Cleaner

Znaki Czasu. CSW w Toruniu

8 marca – 11 sierpnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *