Babylon Berlin

Babylon Berlin

Rysunki satyryczne oraz karykatury Georga Grosza musiały stanowić inspirację dla twórców serialu Babylon Berlin – hieny kapitalizmu, obleśne typy, bladzi morfiniści, niedomyte prostytutki, tancerki w przechodzonych sukienkach i pończochach w strzępach, a do tego żądni władzy politycy, rodzący się faszyzm. Grosz dosadnie pokazywał rozkład Republiki Weimarskiej

W latach 20. Grosz tworzył w nurcie Nowej Rzeczowości, uczestniczył w ruchu Dada. Kiedy w latach 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, jego figuratywny styl nie przystawał do modnej gorącej abstrakcji. prowadził prywatną szkołę sztuk pięknych, malował obrazy na pograniczu figuracji i abstrakcji, które stanowiły komentarz do aktualnych wydarzeń – tragizmu II wojny światowej, wybuchu bomby atomowej. Pod koniec życia artysta wrócił do ukochanego Berlina. Muzeum Bröhana przypomniało pełne spektrum sztuki berlińczyka Georga Grosza – grafiki, rysunki, malarstwo, projekty dla teatru.
Niestety wystawa skończyła się właśnie dzisiaj (widzieliśmy ją niemal w ostatniej chwili). A propos Babylon Berlin, to prosecco w Berlinie pijemy w knajpie z widokiem na legendarne kino Babylon!

foty: Maciej Czyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *