Moc ułomności

Moc ułomności

Trzej klasycy niczym trzej muszkieterowie sztuki. Malarstwo umarło? Nigdy! A przynajmniej, jeszcze nie za naszych czasów. W Art Stations w Poznaniu wystawa, o której chce się mówić/pisać w samych superlatywach, bo tak wielka jest przyjemność oglądania prac na papierze Andrzeja Wróblewskiego, René Daniëlsa i Luca Tuymansa (po raz pierwszy w tej konfiguracji). Niby każdy z innej bajki, a razem zagrali wirtuozersko.

wroblewski-7

Wystawa DE. FI. CIEN. CY jest tak spójna, tak integralna, że nie sposób nie zgodzić się z tekstem kuratorsko – promocyjnym, w którym czytamy, że ekspozycja „odwołuje się do hipotezy mówiącej o tym, że pomimo różnych kontekstów społeczno-politycznych, kulturowych i pokoleniowych, na prace pozornie niezwiązanych ze sobą artystów można spojrzeć tak, żeby odkryć w nich niespodziewane zbieżności. Stanowią one nie tyle obiektywne fakty, co wyniki pewnej szczególnej perspektywy widza, którą określa współczesny kryzys obrazu.

wroblewski-8

Wystawa DE. FI. CIEN. CY przygląda się temu, w jaki sposób w twórczości Andrzeja Wróblewskiego, Renégo Daniëlsa i Luca Tuymansa widoczne fiasko obrazu staje się podstawowym warunkiem tworzenia malarstwa przekraczającego reprezentację i dającego obrazom siłę sprawczą”.Tytuł DE. FI. CIEN. CY („Ułomność”) przewrotny do bólu.

wroblewski-6

wroblewski-3

DE. FI. CIEN. CY – Andrzej Wróblewski, René Daniëls i Luc Tuymans

kurator: Ulrich Loock

galeria Art Stations, wystawa czynna do 28.02.2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *