Między obrazami

Między obrazami

Na pierwszym zdjęciu piękna Frida w Vogue`u, bo dawanie okładki własnej książki na jedynkę wydaje się jednak zbyt nachalne. A Frida i tak jest jedną z 14 bohaterek mojej książki „Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów” (wyd. Znak). Więc tak dyskretniej, ale jednak dzisiaj będzie autopromocja.

Założenie było takie, żeby opowiedzieć, trochę na nowo, a bardzo po swojemu, historie kobiet znanych ze słynnych dzieł sztuki. Mainstream. W zacnym gronie nie mogło więc zabraknąć „Mona Lisy” i „Dziewczyny z perłą” i właśnie te najbardziej ograne obrazy były największym wyzwaniem. Jeśli chodzi o modelkę Leonarda, to chociaż wiadomo na pewno kim była, a przy Vermeerze postanowiłam opowiedzieć o jego żonie Catherine Bolnes.  Idąc bardziej w stronę współczesności wytypowałam: Maję Goi (na realną bohaterkę opowieści wybrałam Pepitę Tudo), Victorine Meurent, Emilie Floge, Jeanne Hebuterne, Dorę Maar, Galę Dali, Antoinette de Watteville, Wally Neuzil, Tamarę Łempicką. Wśród Polek – Maria Bal i Nina Witkiewiczowa. Na liście malarzy: Leonardo da Vinci, Vermeer, Goya, Schiele, Modigliani, Balthus, Manet, Klimt, Picasso, Malczewski i Witkacy.

Czynska_Najpiekniejsze

Na okładce chic i glamour Tamara Łempicka (fot. Madame d`Ora). W książce, podobnie jak Frida Kahlo, w podwójnej roli – artystki i modelki.

Żeby autopromocji stało się zadość, zapraszam do lektury.

Spotkania promocyjno – autorskie w nadchodzącym tygodniu w Warszawie i Krakowie 🙂

Warszawa – 10 września, g. 18.00 Empik Junior

Kraków -13 września, g. 18.00 Muzeum Narodowe

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *