Piąty żywioł Władysława Hasiora

Piąty żywioł Władysława Hasiora

Nad niesamowitą twórczością Hasiora zaciążył komunizm. Oczywiście można pofantazjować o tym, jak rozwinęłaby się jego kariera artystyczna, gdyby nie życie spędzone za żelazną kurtyną. W stwierdzeniu, że to najbardziej zmarnowana przez władze kariera tamtych czasów jest wiele prawdy. Chociaż uchodził też za „pupilka komunizmu”, pracował jako kaowiec, w latach 70. i 80. był polskim „towarem eksportowym” – wystaw miał sporo, także zagranicą.

hasior-mocak

hasior-mocak

Organizatorzy wystawy Władysława Hasiora w MOCAK-u postanowili uświatowić zakopiańskiego artystę porównując go z Robertem Rauschenbergiem, prekursorem asamblażu i pop-artu. Porównanie nawet słuszne, ale przecież Hasiorowi naprawdę nic nie brakuje i wkładanie w tytuł wystawy amerykańskiego artysty sugeruje polski kompleks. Hasior broni się sam! Jego asamblaże, rzeźbiarskie performance, wykorzystanie w rzeźbie pomnikowej ognia, dźwięku, szkła to wielkie nowatorstwo.

Władysław Hasior, Palac-sprawiedliwości -1973- asamblaz-Muzeum-Gornoslaskie-BytomNiezmiennie pociągająca w jego twórczości jest jednak ta pobrzmiewająca nad całością nuta naiwności, prowincjonalizmu, estetyki rodem z jarmarku, ze śmietnika, przemieszania religii, patriotyzmu, folkloru i badziewnych gotowych produktów, misz-masz wzniosłości z kiczem.

hasior-mocak

Na wystawie pokazano prawie sto prac, część po raz pierwszy, z położeniem nacisku na lata 50. i 60. Wchodzimy w piękny i straszny świat fantazji, i to jest kluczowa kwestia, bo Hasior poza czterema żywiołami (ogień, woda, powietrze i ziemia) wyróżniał piąty żywioł – umiejętność fantazjowania.

Ciekawym aneksem do wystawy jest prezentacja zdjęć Wojciecha Plewińskiego, który przygotowując w latach 60. wywiad dla tygodnika „Przekrój”, odwiedził Hasiora w Zakopanem i fotografował go w pracowni.

„Władysław Hasior. Europejski Rauschenberg?”

MOCAK, do 27.04.2014

kurator: Józef Chrobak

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *