Marek Cecuła. Artysta do przemysłu

Marek Cecuła. Artysta do przemysłu

Piękno, prostota, użyteczność, dostępność. To główne cechy dobrze zaprojektowanych porcelanowych naczyń. Te, które wychodzą spod ręki Marka Cecuły są dopracowane w każdym szczególe. Taki właśnie jest serwis New Atelier – pierwszy produkt nowej marki Zakładów Porcelany Ćmielów Design Studio (działa od od stycznia 2013 roku, a oficjalne otwarcie studia miało miejsce kilka dni temu).

Przy okazji uroczystej inauguracji studia, była okazja do zwiedzenia wzorcowni fabryki. Bardzo to miła i ciekawa wycieczka, ale refleksja nasuwa się smutna, bo niestety wieje nudą, w oczy rzuca się brak nowoczesnych projektów z prawdziwego zdarzenia. Serwisy dekorowane w malunki Kory czy  Anny Marii Jopek, to naprawdę dziwne ruchy. Na szczęście dyrekcja fabryki mądrze szuka ratunku na ożywienie oferty i postawienie jej na światowym poziomie zatrudniając na stanowisko dyrektora artystycznego wybitnego ceramika, jakim jest Cecuła.

Ćmielów Design Studio chce integrować działania artystyczne (studio ma już na koncie super warsztaty Art Food), wdrażać je do przemysłu, ale także odświeżać stare projekty fabryki (serwis New Atelier wziął się właśnie z takiego refreszu). Do Ćmielowa już przyjeżdżają artyści i projektanci na rezydencje. Widać, że się dzieje.

New Atelier kończy z przestarzałą ideą wielkich serwisów na 24 osoby. W myśl zasady „mieszaj i łącz” można kombinować ze sobą pojedyncze elementy, wybierać je z różnych wersji kolorystycznych. Wszystko do skomponowania wedle potrzeb.

UWAGA: New Atelier trafiło do must have tegorocznego Łódź Design Festival.

Studio Cecuły to wielka nadzieja na to, że na naszych stołach (i nie tylko, bo projektanci już pracują na wzorami nowoczesnych geometrycznych figurek)  znowu, jak w latach 50. i 60., zagości nowoczesna porcelana, a nie jakieś tam rokokoko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *